106-4203-12E0
Original price
In Stock, Ships Fast
The 106-4203-12E0 servo motor from Sanyo Denki's Super DC Servo Motors series combines compact size with precise control. It features a nominal input voltage of 12 V, an operating speed of 3000 RPM, a 200 P/R integrated encoder, and natural convection cooling. The motor delivers power ratings up to 8 kW within an ambient temperature range of 0 to 45 °C and maintains low inertia for rapid response. It employs a flat shaft design as an industrial AC servo motor.
Technical Specifications
Ambient Temperature Range
0 to 45 °C
Cooling Method
Natural convection
Encoder
Present
Encoder Resolution
200 P/R
Inertia Level
Low inertia
Motor Type
Industrial AC Servo Motor
Nominal Input Voltage
12 V
Operating Speed
3000 RPM
Power Ratings
100 W, 200 W, 400 W, 1 kW, 2 kW, 3 kW, 8 kW
Rated Voltage
50 V