150MFW03
Original price
In Stock, Ships 1 - 3 Days
The 150MFW03 is a metal film resistor manufactured by Sanyo Denki. Part of the BL Super Servo Amplifiers series, it offers 150 MΩ resistance with ±1% tolerance. It features a power rating of 0.25 W and epoxy body coating. It operates from -55°C to +155°C and withstands 700 V overload.
Technical Specifications
Body Coating
Epoxy
Dimensions (body Length X Diameter)
6.3 mm x 2.3 mm (typical)
Flame Retardance
UL 94V-0
Lead Diameter
0.58 mm
Lead Material
Tinned copper
Maximum Overload Voltage
700 V
Maximum Working Voltage
350 V
Mounting Style
Through Hole
Operating Temperature Range
-55°C to +155°C
Power Rating
0.25 W (1/4 W)
Resistance Value
150 MΩ (Megaohms)
Temperature Coefficient
±100 ppm/°C
Tolerance
±1%