8CCH00X5.11110-1
Original price
In Stock, Ships Fast
The B & R Automation 8CCH00X5.11110-1 cable is part of the CM16 Motor Cables series and features a ferrite core. It has a rated current of 111 A, a dielectric strength of 2500 V AC, and operates from -40°C to +125°C. The chassis mount design allows secure installation and it weighs 6.8 kg.
Technical Specifications
Core Material
Ferrite
Dielectric Strength
2500 V AC
Inductance
1.1 mH
Mounting Type
Chassis Mount
Operating Temperature Range
-40°C to +125°C
Rated Current
111 A
Resistance
2.17 mΩ
Test Frequency
1 kHz