CX9001-0001-1002
Original price
In Stock, Ships Fast
The Beckhoff CX9001-0001-1002 is a CPU Module with E-Bus Interface from the CX Embedded PC Systems. It runs on 24 V DC, offers Ethernet and RS-232/RS-485 ports and expandable I/O via E-Bus. At 64x100x77 mm and 415 g, it consumes 4 W and meets IP 20 protection for industrial automation.
Technical Specifications
Communication Ports
Ethernet, RS-232/RS-485
Dimensions
64 mm x 100 mm x 77 mm
Hardware Version
7.5
I/o Capacity
Expandable through E-Bus
Interface
E-Bus
Manufacturer
Beckhoff
Memory
Built-in Flash
Mounting
DIN rail
Operating Temperature
-25°C to +60°C
Power Consumption
4 W
Protection Class
IP 20
Type
CPU Module with E-Bus Interface
Voltage
24 V DC