ECPE82-13
Original price
In Stock, Ships 1 - 3 Days
The ECPE82-13 features an inductance of 8.2 µH and a rated current of 1.3 A. Manufactured by B & R Automation in the ECP Multi Control Modules, it is RoHS compliant. Its shielded ferrite core and SMD surface-mount package suppress EMI.
Technical Specifications
Core Material
Ferrite
Dc Resistance (dcr)
130 mΩ
Inductance
8.2 μH
Maximum Operating Temperature
+85 °C
Minimum Operating Temperature
-40 °C
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
SMD (Surface Mount Device)
Rated Current
1.3 A
Rohs Compliance
Yes
Shielding
Shielded
Test Frequency
100 kHz
Tolerance
±20%