EL2912-2200
Original price
In Stock, Ships Fast
Beckhoff EL2912-2200 from the EL EtherCAT Terminals series by Beckhoff features TwinSAFE protocol for high safety integration. It provides two 24 V DC digital outputs with 2 A load each, draws 200 mA from the E-bus, and features programmable response times. The terminal weighs approx. 55 g and has IP20 protection.
Technical Specifications
Connection Technology
1-/2-wire
Current Consumption E-bus
typical 200 mA
Dimensions
12 mm x 100 mm x 68 mm
Fault Reaction Time
≤ watchdog time (parameterizable)
Installation Position
horizontal
Material
polycarbonate
Number Of Outputs
2
Output Current
2 A
Output Type
2-channel digital output
Protection Rating
IP20
Protocol
TwinSAFE
Response Time
Safety Standard
EN ISO 13849-1:2015 (Cat. 4, PL e) and EN 61508:2010 (SIL 3)
Voltage
24 V DC