EL4112-0010
Original price
In Stock, Ships Fast
The EL4112-0010 is a terminal from Beckhoff in the EL EtherCAT Terminals series, providing two 16-bit analog output channels with a signal current range of -10…+10 mA. It is powered by 24 V DC via power contacts and achieves a maximum output rate of 15 ksps. Equipped with distributed clocks ( <1 µs precision>), it consumes typically 110 mA on the E-bus, offers 500 Ω short-circuit-proof loads, and features an IP20 protection rating.
Technical Specifications
Analog outputs
2 x 16 bit channels
Current consumption, E‑bus
typ. 110 mA
Current consumption, power contacts
typ. 15 mA + load
Distributed clock precision
< 1 µs
Distributed clocks
yes
Load
< 500 Ω (short-circuit proof)
Measurement uncertainty
< ±0.1%
Output error
< 0.1% (relative)
Output rate
max. 15 ksps
Power supply
24 V DC via power contacts
Signal current
-10…+10 mA