HCMDISC40R-0
Original price
In Stock, Ships Fast
The HCMDISC40R-0 module by B & R Automation is part of the HCM Maestro PLC Modules series. It features a precision-ground finish, +/-0.05 mm tolerance, 40 mm diameter and 2.5 mm thickness. Made from high chromium steel with a hardness of 59-63 HRC and high corrosion resistance, it’s built for durability. It withstands rotational speeds up to 6000 RPM and operates between 0°C and 55°C.
Technical Specifications
Corrosion Resistance
High
Diameter
40 mm
Edge Configuration
Smooth
Finish
Precision Ground
Hardness
59-63 HRC
Humidity
10% to 90% non-condensing
Material
High Chromium Steel
Max Rotational Speed
6000 RPM
Mounting
Central Mount Hole
Operating Temperature
0°C to +55°C
Thickness
2.5 mm
Tolerance
±0.05 mm