M.1300.3488
Original price
In Stock, Ships 1 - 3 Days
The M.1300.3488 servo motor from Kollmorgen’s NSM Brushless Servo Motors Series delivers precision control for industrial automation. It operates at 47-63 Hz AC input frequency with a nominal current of 2.44 A RMS, a peak inrush of 4.56 A RMS, and weighs 10.0 lb (4.54 kg). The motor provides 0.65 kW at 230 VAC or 1.3 kW at 460 VAC and absorbs up to 10 J of transient energy. It runs reliably between 0 °C and 50 °C.
Technical Specifications
AC Input Frequency
47-63 Hz
AC Input Inrush Current
4.56 A RMS
AC Input Nominal Current
2.44 A RMS
AC Input Voltage
200-480 VAC nominal; 180-528 VAC limits
Continuous Output Current
3.0 A (0-peak)
Continuous Output Power
0.65 kW @230 VAC; 1.3 kW @460 VAC
DC Input Current
700 mA typical; 4 A inrush (10 ms)
Energy Absorption
3 J @230 VAC; 10 J @460 VAC
External Shunt Maximum AC Current
5.9 A
External Shunt Maximum Power
4.5 kW
External Shunt Minimum Resistance
130 Ω
Operating Temperature
0 °C to 50 °C
Peak Output Current
6.0 A (0-peak)
Storage Temperature
-30 °C to 70 °C