M.1300.4422
Original price
In Stock, Ships 1 - 3 Days
The Kollmorgen M.1300.4422 is a robust MMC Standalone Smart Drives unit. It operates on 20–30 VDC (24 VDC nominal) with a 350 mA supply current and supports secured-protocol RJ45 I/O ports. Rated for 4 axes and 10 A, it endures 5 °C to 55 °C and permits 25 m cable lengths.
Technical Specifications
Cable type to PC analog board
CAT5 straight (shielded)
Current rating
10 A
Input voltage
20–30 VDC (24 VDC nominal)
Interface type
analog servo
Max cable length
25 m (82.5 ft)
Number of axes
4
Operating temperature
5°C to 55°C (41°F to 131°F)
Part number
M.1300.4422
RJ45 I/O ports
secured protocol
Supply current
350 mA (plus I/O)