P50B05010DCS2B
Original price
Available, Shipping Varies
The P50B05010DCS2B from Sanyo Denki features a current rating of 10 A and a voltage rating of 50 V class. As part of the P5 Super BL Servo Motors series, this servo motor achieves an efficiency of up to 85% and operates across a switching frequency of 20–100 kHz.
Technical Specifications
Control Interface
Digital or PWM drive compatible
Current Rating
10 A
Efficiency
Optimized for low conduction losses
Family/series
50B series
Installation method
Flange type
Insulation class
F
On-state Resistance
0.010 Ω
Operating Temperature Range
–40°C to +125°C
Package Dimensions
Specified in datasheet (standard millimeter units)
Power Dissipation
2 W
Reliability
Qualified to IEC/UL standards
Switching Frequency
20–100 kHz
Time rating
Continuous
Vibration Level
V15
Voltage Rating
50 V class