SE-B4-090-030-10.000
Original price
In Stock, Ships Fast
The SE-B4-090-030-10.000 is a servo motor manufactured by Bosch Rexroth Indramat. Part of the SE Synchronous Servo Motors series, it delivers a static torque of 9.0 Nm. The motor reaches a nominal speed of 3000 rpm and handles peak currents up to 62 A. It features a thermal time constant of 28 minutes and weighs 13 kg.
Technical Specifications
Electrical Time Constant (tel)
8.2 ms
Holding Brake Torque (mbr)
18 Nm
Mass
13.0 kg (not incl. holding brake)
Max Length
252 mm (not incl. holding brake)
Maximum Torque
17.3 Nm
Moment Of Inertia (j)
2.18 x 10^-3 kgm²
Nominal Speed
3000 rpm
Peak Current (imax)
62 A
Static Torque (mo)
9.0 Nm
Tachogenerator Emf
U_ = 2.7 V/1000 rpm ±5%
Thermal Time Constant (ttherm)
28 min
Torque Constant (kt)
0.87 Nm/A
Voltage Constant (ke)
97 V/1000 rpm
Winding Inductance (l2ph)
16.1 mH
Winding Resistance (r2ph)
1.92 Ohm