VT-HMC-1-10/M-0-00/00
Original price
In Stock, Ships Fast
The Bosch Rexroth Indramat VT-HMC-1-10/M-0-00/00 is a precision axis controller from the VT-HMC Digital Axis Controllers series offering 4 or 8-channel 14-bit analog inputs. It supports PROFINET RT, EtherCAT and Powerlink, operates at 17.5–30 VDC within -20 °C to 60 °C, and has IP20 protection.
Technical Specifications
Analog inputs
4 or 8 ch, 14-bit, -10 to +10 V, 4-20 mA, 200 kΩ ±10%
Analog outputs
2 or 4 ch, 16-bit, -10 to +10 V, 0-20 mA
Controller functions
Position, pressure, force, velocity, closed-loop control
Digital inputs
4 or 8 ch, low –3 to +5 V, high 11 to UB V, GND ref
Digital outputs
2 or 4 ch, low 0 to 3 V, high 14.5 to UB V, 50 mA
Maximum altitude
2000 m
Operating temperature range
–20 °C to 60 °C
Operating voltage range
17.5 to 30 VDC (nominal 24 VDC)
Parameterization interface
Ethernet
Power loss
<8 W (single-axis), <14 W (two-axis)