HS35R0900P379
by Danaher
Original price
In Stock, Ships 1 - 3 Days
The HS35R0900P379 from Danaher features aluminum-alloy construction and an IP65 rating. Part of the Dynapar Encoders, it runs at 92% efficiency and supports 900 V. It uses natural convection cooling, outputs 315 W power and weighs 0.5 kg.
It measures 35 x 90 x 37.9 mm and endures -40°C to 125°C. Screw-terminal connections offer secure contacts with +/-15% tolerance. This optical encoder delivers precise incremental feedback and resists contamination.
Technical Specifications
Cooling Method
Natural Convection
Dimensions
35 mm x 90 mm x 37.9 mm
Efficiency
92%
Ip Rating
IP65
Manufacturer Part Number
HS35R0900P379
Material
Aluminum Alloy
Operating Temperature Range
-40°C to 125°C
Power Rating
315 W
Rated Current
35 A
Rated Voltage
900 V
Rohs Compliance
Yes
Termination Type
Screw Terminal
Tolerance
±5%